Unikalne właściwości kredy, tzn. miękkość, wysoka porowatość, czyli zdolność do wchłaniania wody, wpływają bezpośrednio na rozpuszczanie nawozu i szybkie działanie odkwaszające. Wysoka reaktywność nawozu (100%), pozwala na stosowanie pogłównie, a forma granulatu pozwala zastosować nawóz zwykłymi, konwencjonalnymi rozsiewaczami używanymi w gospodarstwach rolnych. Kreda granulowana występuje w kilku rodzajach: jako czysta kreda, kreda z domieszką magnezu lub domieszką siarki. Zalecana dawka 0,3 – 1,5t/ha*
Kreda granulowana Ecogran – Wapniak Koszelowski (KZK):
- Ecogran (Wapniak Koszelowski) to granulowany, niepylisty nawóz wapniowy. Forma nawozu (granulat), pozwala na łatwy wysiew i szybkie wymieszanie z warstwą gleby. Nawóz w 100% EKOLOGICZNY, wyprodukowany w oparciu o naturalne złoża kredy piszącej. Granulat występuje w dwóch frakcjach 2-6 mm i 6-9 mm. W sprzedaży dostępne są opakowania typu Big-Bag i worki 40 kg. Nawóz występuje również w formie „kaszki”. Zawiera ok. 50 % CaO.
Granucal 1-6 WN (Omya):
Nawóz granulowany pozyskiwany z produkcji podstawowej, ze złoża kredy naturalnej pochodzenia organicznego (złoża kredy naturalnej w okolicy Mielnika i Starej Kornicy). Ze względu na wiek skały (najmłodszy twór) i rozdrobnienie charakteryzuje się bardzo wysoką reaktywnością (100 %) i wysoką zawartością CaO ok.53 %. Towar występuje we frakcji 1-6 mm i dostępny jest w opakowaniach typu Big-Bag 500 kg i workach 30 kg.
Baltic Grade I Extra (Omya):
kreda granulowana, skład: tlenek wapnia CaO 49%, tlenek magnezu MgO 2,4%, wilgotność: poniżej 2%
Magprill IV Extra (Omya):
kreda granulowana z magnezem, skład: tlenek wapnia CaO 34%, tlenek magnezu MgO 16%, wilgotność: poniżej 2%
Granukal S (Omya):
kreda granulowana z magnezem i siarką, skład: tlenek wapnia CaO 37%; tlenek magnezu MgO 2,4%, siarka 4%, wilgotność: poniżej 10%.
Dino Selenium 250 (Omya):
kreda granulowana z dodatkiem selenu do stosowania na użytkach zielonych. Niedobór selenu u bydła stanowi czynnik zaburzający rozwój, wzrost i płodność, a w końcowym efekcie obniża efektywność produkcyjną. Zawartość selenu w polskich glebach zaliczamy do bardzo niskich. Skład: tlenek wapnia CaO 49%, tlenek magnezu MgO 2,4%, Selen 0,004%, wilgotność poniżej 2%.